Stav tují na cintoríne a plochách verejnej zelene v meste je v súčasnosti predmetom kritiky obyvateľov, no predovšetkým vážneho znepokojenia správcu verejnej zelene.
Tento problém má korene v prítomnosti škodcu, známeho ako Krasoň borievkový, alebo odborným názvom Lamprodila festiva. Tento drobný hmyz spôsobuje značné škody svojimi larvami, ktoré sa živia drevným materiálom pod kôrou týchto stromov. Larvy vyhrýzajú chodby, ktoré sú následne vyplnené jemnou pilinou. Tento proces je pre stromy mimoriadne škodlivý, pretože larvy pred svojím kuklením prenikajú hlbšie do dreva, čím narušujú jeho štruktúru.
Opakované napadnutie stromov týmto škodcom má fatálne následky, najmä ak sú stromy už predtým oslabené vonkajšími faktormi, ako sú extrémne sucho a vysoké teploty. V posledných rokoch sa tento škodca stal inváznym a napáda nielen borievky, ale aj rôzne druhy a odrody okrasných drevín, vrátane tují, cyprusov a cypruštekov. Toto predstavuje vážnu hrozbu pre zdravie a estetickú hodnotu zelene v našom meste.
Vzhľadom na rozsah poškodenia, ktoré tento škodca spôsobuje, sa správca zelene – Technické služby mesta rozhodlo k radikálnym opatreniam na ochranu a obnovu zelene mesta.
Celkovo preschnuté a vážne poškodené stromy budú musieť byť vyrúbané ( 45 tují ), aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu škodcu a znížilo sa riziko pádu pre vyschnuté konáre. Stromy, ktoré sú poškodené iba čiastočne, budú ošetrené rezom, aby sa im poskytla čo najväčšia šanca na zotavenie.
Napriek týmto snahám je však pravdepodobné, že vzhľadom k veku stromov a súčasným klimatickým podmienkam bude nutné pristúpiť k ich výmene za druhy odolnejšie voči týmto nepriaznivým vplyvom.
V rámci náhradnej výsadby sa plánuje vysadenie TISOV obyčajných, ktoré sa už osvedčili ako vhodná drevina pre naše klimatické podmienky a sú už zakomponované vo výsadbe na mestskom cintoríne. Tieto dreviny sú známe svojou odolnosťou a prispôsobivosťou, čo ich robí ideálnymi kandidátmi na dlhodobú obnovu zelene v mestskom prostredí.
Situácia je výzvou pre mestské plánovanie a správu zelene, ktorá si vyžaduje koordinované úsilie odborných pracovníkov TSM a inštitúcií.
Môže sa toto zdať ako zanedbateľný problém, no je nevyhnutné, aby sme sa na toto pripravili nielen technickými opatreniami, ale aj vzdelávaním a informovaním verejnosti o dôležitosti ochrany zelene a boji proti inváznym druhom.
Nové Mesto nad Váhom, 26.9.2024
Foto: J. Krištofovičová