PREČO TAK KOSÍME

202306220852190.p5270467

Lebo "ježko"???? a biodiverzita – preto tak kosíme.

Na začiatok je asi potrebné objasniť pojem biodiverzita. Predstavme si pod týmto slovom miliardy jedinečných živých organizmov, ktoré žijú na zemi, ich vzájomné pôsobenie. Inak povedané - koľko a akých druhov zvierat žije na danom mieste. Čím väčšia rozmanitosť , tým stabilnejší ekosystém - ucelená časť prírody, ktorá nie je uzavretá a komunikuje s ostatnými časťami prírody..

Zachovanie biodiverzity je prvoradé najmä preto, že nám poskytuje čistý vzduch, vodu, pôdu dobrej kvality a čo je veľmi dôležité opeľovanie rastlín plodín.

Riešením je mozaikové kosenie trávnikov – teda -nepokosíme tak celý trávnik a jeho časť vymedzíme na prirodzený rast trávy. Toto môžete vidieť v parku D.Š. Zámostského, v Parku Petra Matejku, ale i pri návšteve areálu TSM.
Má to dôvody - nepokosená tráva predstavuje pre hmyz útočisko, kde majú dostatok potravy, priestor, nájdu tam taktiež úkryt aj drobné cicavce, ako napríklad hlodavce alebo už spomenutý ježko. Lebo ježko.
V našom chápaní je stále zatiaľ ideálny trávnik s považovanou výšku niekoľkých milimetrov a celoplošne. ????️‍♀️ To prináša negatívne efekty – nedostatok vlahy, vysychanie stromov, krov, zvyšovanie teploty, znehodnocovanie pôdy...

Vyššia vlaha v mestách ????
Vyššia tráva lepšie udržuje vlahu to je daný fakt. Oceníme to najmä v mestskom prostredí, na uliciach počas suchých letných mesiacov kedy je vody nedostatok.
Vyššia tráva zabraňuje prehrievaniu pôdy lokálne a zmierňuje prehrievanie ovzdušia, zabezpečuje vlahu pre hmyz.
I toto sú dôvody prečo sú najmä pod stromami v lete ponechávané „ nepokosené „ časti. Lebo voda, lebo ježko, lebo hmyz.
Nežijeme tu sami.

#JK