ZBER BIOODPADU od 1.3.2021

Od 1. marca 2021 TSM vykonávajú zber BIOODAPDU z IBV. Zber sa vykonáva v pravidelnom intervale - každý druhý týždeň - podľa rozpisu.

V prípade, že ešte nevlastníte nádobu na BIOODPAD - túto si môžete vyzdvihnúť pri dodržaní všetkých opatrení proti šíreniu Covid19 R - O - R - NEGATÍVNY TEST na Zberovom dvore na Banskej ulici počas pracovnej doby.

Je potrebné predložiť:

- občiansky preukaz - TP v NMnV a ešte nevlastníte nádobu ( je vedená evidencia )

- platí pre IBV ( rodinné domy )

PREČO TRIEDIŤ BIOODPAD

Výrazne znižujeme množstvo odpadu uloženého na skládku

Bioodpady sú váhovo najväčšou zložkou komunálneho odpadu. Pri skládkovaní má bioodpad nedostatok kyslíka na rozklad, čím vznikajú plyny, ktoré zapáchajú a poškodzujú zdravie ľudí a ozónovú vrstvu Zeme.

Vyrábame kompost – organické hnojivo

Pri kompostovaní premeníme kontrolovanými a riadenými postupmi bioodpad na hodnotné organické hnojivo - kompost, ktoré vrátime späť do pôdy.

ČO PATRÍ DO NÁDOBY NA BIOODPAD

- záhradný bioodpad - lístie, tráva, vypletá burina, jemné vetvičky (väčšie treba rozsekať, podrviť),

- izbové kvety, rezané kvety (bez spojovacích drôtov, stúh a ostatného dekoračného materiálu),

- odpady z čistenia ovocia a zeleniny a ich všetky zvyšky,

- opadané ovocie, nie však v hnilobnom rozklade,

stromová kôra, hobliny, piliny, štiepka z dreva.

ČO NEPATRÍ DO NÁDOBY NA BIOODPAD

- zvyšky jedál, tekuté zložky bioodpadu (polievky a omáčky), jedlé oleje,

- mäso, kosti, koža, uhynuté zvieratá a exkrementy,

- biologicky nerozložiteľné odpady,

- sklo, plasty, papier, nebezpečné odpady, ostatný komunálny odpad, stavebný odpad.

ZÁSADY PRE SPRÁVNE NAKLADANIE S NÁDOBOU NA BIOODPAD.

- Veko nádoby nechávajme zatvorené.

- Zabráni sa tak prístupu hmyzu.

- Okraj nádoby udržujme v čistote.

- Najmä v lete je vhodné očistiť okraj nádoby octom. Zabráni sa tak vzniku zápachu a nádoba je tiež nezaujímavá pre hmyz.

- Nádobu na bioodpad umiestnime v tieni.

- Znižuje sa tak riziko tvorby zápachu a liahnutiu lariev hmyzu.

- Suchšie bioodpady prevrstvujme s vlhkejšími.

- Bioodpady v nádobe v žiadnom prípade nestláčajme, ale snažme ich uchovávať nakyprené.

- Ak sa nám zdá, že bioodpad v nádobe začína zapáchať, môžeme ho zasypať vápnom, poprípade zeminou, premiešať s lístím.

Publikované: 1.3.2021 | Aktualizácia: 1.3.2021 | Zobrazené: 342